Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuParlament Europejski przyjął porozumienie o czystości wody pitnej i odpadach plastikowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-12-21 15:07:50
woda, woda pitna, czystość wody, dyrektywa dot wody


We wtorek Parlament zatwierdził porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej wody pitnej.

Nowa dyrektywa zapewni wszystkim Europejczykom bezpieczniejszy dostęp do wody. Jednocześnie zapewni najwyższe na świecie standardy wody pitnej, zgodnie z zasadą zerowego zanieczyszczenia środowiska wolnego od toksyn, ogłoszoną w Europejskim Zielonym Ładzie. Opiera się na wniosku przedstawionym przez Komisję w lutym 2018 r. Jest ona bezpośrednią kontynuacją pierwszej w historii udanej europejskiej inicjatywy obywatelskiej Right2Water.

Komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa - Virginijus Sinkevičius powiedział: „Dostęp do bezpieczniejszej wody pitnej i urządzeń sanitarnych jest podstawowym prawem człowieka. Obecny kryzys zdrowotny jeszcze bardziej uświadomił nam jego żywotne znaczenie. Przyjęcie dyrektywy dzisiaj przez Parlament jest mocnym przesłaniem zaangażowania na rzecz bezpieczniejszej wody wodociągowej dla wszystkich Europejczyków ”.

Uzgodniony tekst opiera się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących norm bezpieczeństwa wody pitnej, a nawet wykracza poza nie. Zawiera przepisy dotyczące kontroli nie tylko wody wodociągowej, ale także źródeł wody pitnej i systemów dystrybucji w celu zminimalizowania ryzyka szkodliwego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie ludzi i nasze zasoby wodne. Przekształcona dyrektywa dotyczy pojawiających się zanieczyszczeń, takich jak mikrodrobiny plastiku, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także nowe rodzaje chemikaliów.

Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek poprawy lub utrzymania dostępu do bezpiecznej wody pitnej dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych i zmarginalizowanych. Przewiduje również lepszy dostęp obywateli do informacji dotyczących dostawców wody, dotyczących na przykład jakości i zaopatrzenia w wodę pitną w ich miejscach zamieszkania. Dyrektywa zwiększy zaufanie konsumentów do wody pitnej z kranu, ograniczając marnotrawstwo wody butelkowanej z tworzyw sztucznych.

Ponadto nowe prawo przewiduje włączenie szczegółowych wymagań higienicznych dla materiałów mających kontakt z wodą pitną i przyznaje Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) kluczową rolę w zapewnieniu, że w produktach - takich jak rury i krany - mogą być stosowane tylko bezpieczne substancje, które mają kontakt z wodą.

Według Komisji Europejskiej mniejsze zużycie wody butelkowanej mogłoby przynieść gospodarstwom domowym w UE oszczędności w wysokości ponad 600 mln euro rocznie. Wraz ze wzrostem zaufania obywateli UE do wody z kranu, zmniejszy się ilość odpadów plastikowych związanych z korzystaniem z wody z plastikowych butelek, co miałaby również wpływ na zredukowanie ilości śmieci w morzu.

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert