Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUE i Chiny zasadniczo osiągnęły porozumienie w sprawie inwestycji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2021-01-14 11:13:43
ue, chiny, porozumienie, inwestycje


UE i Chiny zasadniczo zakończyły 30 grudnia 2020 r. negocjacje w sprawie kompleksowej umowy inwestycyjnej (CAI). Chiny zobowiązały się do większego niż kiedykolwiek wcześniej dostępu do rynku dla inwestorów z Unii Europejskiej, w tym do kilku nowych ważnych otwarć na rynku. Chiny zobowiązują się również do zapewnienia uczciwego traktowania przedsiębiorstw z UE, aby mogły konkurować w Chinach na bardziej równych warunkach, w tym w zakresie dyscypliny przedsiębiorstw państwowych, przejrzystości dotacji i przepisów przeciwko przymusowemu transferowi technologii. Po raz pierwszy Chiny zgodziły się również na ambitne postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym zobowiązania dotyczące pracy przymusowej i ratyfikację odpowiednich podstawowych konwencji MOP. Umowa zapewni lepszą równowagę w stosunkach handlowych między UE a Chinami. UE była tradycyjnie dużo bardziej otwarta na inwestycje zagraniczne niż Chiny. Dotyczy to ogólnie inwestycji zagranicznych. Chiny zobowiązują się teraz do otwarcia się na UE w kilku kluczowych sektorach.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „Dzisiejsze porozumienie jest ważnym punktem zwrotnym w naszych stosunkach z Chinami i dla naszego programu handlowego opartego na wartościach. Zapewni ona inwestorom europejskim bezprecedensowy dostęp do chińskiego rynku, umożliwiając naszym przedsiębiorstwom rozwój i tworzenie miejsc pracy. Zobowiązuje również Chiny do przestrzegania ambitnych zasad zrównoważonego rozwoju, przejrzystości i niedyskryminacji. Porozumienie zrównoważy nasze stosunki gospodarcze z Chinami ”.

Zasady wynegocjowane w Umowie z Chinami wyznaczają wysoki poziom odniesienia pod względem przejrzystości, równych szans, zobowiązań w zakresie dostępu do rynku i zrównoważonego rozwoju. Prace UE nad planowanymi autonomicznymi środkami w obszarach takich jak dotacje lub należyta staranność będą kontynuowane jako priorytet. Zakończenie negocjacji jest pierwszym krokiem w tym procesie. Obrady w sprawie przyjęcia i ratyfikacji porozumienia jeszcze się nie odbyły i będą prowadzone z zachowaniem pełnej przejrzystości.

Przywódcy odnieśli się również do zmian klimatycznych, pandemii COVID-19, Hongkongu i praw człowieka. Podsumowali ogólną agendę UE-Chiny, odnotowując istotne postępy w wielu kluczowych kwestiach, jednocześnie podkreślając ciągłe oczekiwania i obawy UE w innych obszarach. UE podniosła również negocjacje w sprawie strategicznego programu współpracy do 2025 r. I zaproponowała, aby negocjatorzy obu stron wznowili prace teraz, gdy poczyniono znaczne postępy w negocjacjach CAI. Strona UE przypomniała swoje zaproszenie prezydenta Xi do wzięcia udziału w spotkaniu przywódców UE-Chiny z udziałem szefów państw i rządów państw członkowskich UE, które odbędzie się w Brukseli w 2021 r.

Więcej informacji

Tekst umowy

Umowa w liczbach

Więcej informacji

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert