Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie pierwszej tury bezpośrednich inwestycji kapitałowych za pośrednictwem nowego Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji. Czterdzieści dwie wysoko innowacyjne przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP otrzymają łącznie finansowanie kapitałowe o wartości ok. 178 mln euro, z przeznaczeniem na rozwijanie i intensyfikację przełomowych innowacji w dziedzinie zdrowia, gospodarki o obiegu zamkniętym, zaawansowanej produkcji oraz w innych obszarach. Pierwszym spośród tych przedsiębiorstw, w które zainwestuje Fundusz Europejskiej Rady ds. Innowacji, jest francuska spółka CorWave.
Inwestycje kapitałowe, których wartość wynosi pomiędzy 500 tys. euro a 15 mln euro na beneficjenta, stanowią uzupełnienie finansowania w formie dotacji, które było już przekazywane poprzez pilotażowy „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji, aby umożliwić przedsiębiorstwom szybsze rozwijanie się na większą skalę. Komisja po raz pierwszy dokonuje bezpośrednich inwestycji kapitałowych lub quasi-kapitałowych, tj. inwestycji kapitałowych połączonych z dotacją, w przedsiębiorstwa typu start-up, a udziały własnościowe mają wynosić od 10 do 25 proc.
Od grudnia 2019 r. w ramach „Akceleratora” EIC do finansowania o wartości ponad 563 mln euro zakwalifikowano łącznie 293 przedsiębiorstwa. Sto pięćdziesiat dziewięć spośród nich zostało zakwalifikowanych dodatkowo do otrzymania finansowania w ramach nowych inwestycji kapitałowych z Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji. W pierwszej ogłoszonej dziś grupie przedsiębiorstw, które pomyślnie przeszły procedurę oceny i analizy due diligence, znalazły się 42 spółki. Pozostałych 117 przedsiębiorstw otrzyma finansowanie w formie inwestycji, jeśli wyniki odpowiednich procesów ewaluacyjnych okażą się pozytywne.
CorWave: pierwsze unijne przedsiębiorstwo, które podpisało umowę inwestycyjną z Funduszem Europejskiej Rady ds. Innowacji.
Pierwszym przedsiębiorstwem, które otrzyma finansowanie w formie inwestycji kapitałowej, jest wysoce innowacyjna francuska spółka CorWave. Misją CorWave jest podniesienie standardów opieki nad pacjentami z zagrażającą życiu niewydolnością serca. Inwestycja z Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji w wysokości 15 mln euro odegrała kluczową rolę w pozyskaniu innych inwestorów w celu wsparcia francuskiego MŚP, dzięki czemu zgromadzono środki w wysokości 35 mln euro na inwestycje w czwarty etap finansowania na rzecz CorWave.
Kolejne etapy w odniesieniu do beneficjantów
Obecnie finalizowane są umowy inwestycyjne z pozostałymi przedsiębiorstwami. Wkrótce zostaną opublikowane informacje na ten temat. Przykłady niektórych inwestycji, które zostaną zrealizowane w pierwszej turze:
- Hiber (Niderlandy): międzynarodowa spółka świadcząca usługi komunikacyjne i satelitarne, oferująca niedrogą łączność z internetem rzeczy na całym świecie;
- XSUN (Francja): spółka działająca w branży samolotów zasilanych energią słoneczną, która projektuje samowystarczalne energetycznie drony, będące w pełni autonomiczne, tj. działające bez żadnej ludzkiej interwencji;
- GEOWOX LIMITED (Irlandia): spółka technologiczna, która dostarcza modele zautomatyzowanej wyceny nieruchomości, lewarowania wysokiej jakości otwartych danych oraz uczenia maszynowego;
- EPI-ENDO PHARMACEUTICALS EHF (Islandia): spółka farmaceutyczna, której działalność skupia się na tworzeniu chronionego prawem własności portfolio leków, które pomogą w zmniejszeniu globalnych obciążeń związanych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Te pierwsze inwestycje będą poprzedzone szczegółową oceną przeprowadzoną przez zewnętrznych ekspertów, analizą due diligance nadzorowaną przez specjalistów zewnętrznych i inwestorów zasiadających w komitecie inwestycyjnym Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz ostateczną decyzją Zarządu Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji.
Więcej informacji:
Europejska Rada do Spraw Innowacji
Źródło: Komisja Europejska
Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza