Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCETA wspiera wzrost gospodarczy po pandemii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2021-04-15 14:38:09
ceta, wsparcie, wzrost gospodarczy, ue, kanada, eksport


CETA jest stosunkowo młodą umową, ale przyniosła już wiele pozytywnych rezultatów. Zapewnia nam solidną platformę, która pomaga naszym gospodarkom rozwijać się pomimo COVID-19, a także stanowi platformę współpracy, aby sprostać wielu różnorodnym globalnym wyzwaniom.
Handel między UE a Kanadą wzrósł o 25% w porównaniu z danymi sprzed CETA, aż do wybuchu pandemii. Nawet biorąc pod uwagę bezprecedensowy wpływ COVID-19 na handel międzynarodowy, przepływy handlowe między UE a Kanadą były nadal o 15% wyższe w 2020 r. niż przed tymczasowym wejściem CETA w życie.
CETA pomaga również poprawić współpracę regulacyjną i zobowiązania do ułatwienia transgranicznego przepływu usług z naciskiem na wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych. Współprzewodniczący podkreślili znaczenie CETA jako kamienia węgielnego silnych relacji między partnerami o podobnych poglądach, umowy wykraczającej poza handel dwustronny i obejmującej działania na szczeblu wielostronnym. Wskazali na pozytywne zmiany osiągnięte w ramach CETA, w tym wdrożenie rozdziałów dotyczących handlu i zrównoważonego rozwoju oraz trzech przyjętych zaleceń dotyczących handlu i klimatu, handlu i płci oraz handlu i MŚP.
Ponadto współprzewodniczący odnotowali postęp w opracowywaniu nowego partnerstwa strategicznego Kanada-UE w zakresie surowców, którego celem jest zmniejszenie ryzyka związanego z łańcuchami dostaw i wspieranie konkurencyjnych łańcuchów wartości między Kanadą a UE, które są uzależnione od surowców mineralnych i metali. Obie strony udzieliły poparcia dla prac grupy z Ottawy nad reformą WTO, z zadowoleniem przyjmując w szczególności postęp w zakresie inicjatywy „Handel i zdrowie”.
CETA i MŚP
Obie strony zgodziły się zintensyfikować wysiłki w celu zapewnienia wszystkim firmom, dużym i małym, szansę pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez CETA. Zwrócono szczególną uwagę na pomoc MŚP w korzystaniu z preferencji określonych w Umowie oraz zatwierdzono plan działania CETA dla MŚP na lata 2020-2021, aby umożliwić przedsiębiorstwom odblokowanie możliwości oferowanych przez CETA.
Specjalne wydarzenie UE-Kanada poświęcone MŚP będzie zorganizowana z okazji czwartej rocznicy CETA we wrześniu 2021 r.


Więcej informacji

Wspólne oświadczenie

Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa CETA

Relacje handlowe UE-Kanada

Świadectwa eksporterów

CETA w Twoim mieście

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomoerza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Płotki przeciwśniegowe

Płotki śniegowe montujemy by zapobiec zrywaniu lub deformacji rynny w skrajnych wypadku i regionó...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny aluminiowe

Do zalet rynien aluminiowych można zaliczyć wcześniej wspomniana lekkość. Aluminium należy do sur...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny miedziane

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji orynnowań są stal, aluminium oraz właśni...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert