Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDzięki umowie handel między UE a Republiką Korei rośnie dwukrotnie szybciej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2021-07-19 14:46:30
korea, współpraca, umowa, obrót handlowy, eksport


Dziesięcioletnia rocznica podpisania umowy handlowej między UE a Republiką Korei wiąże się z imponującym wzrostem handlu dwustronnego o ponad 50%, sięgającym ponad 110 miliardów euro. W latach 2010-2020 handel towarami wzrósł o 46% to jest prawie dwa razy szybciej niż handel UE z krajami, które nie mają umowy handlowej z UE. Wzrost dwustronnego handlu towarami i inwestycjami spowodował wzrost popytu na specjalistyczne usługi transgraniczne. Handel usługami odnotował wzrost o 86% w 2019 r. w porównaniu z 2010 r., osiągając 20 mld euro.

Tworzenie możliwości dla rolników z UE

W kwietniu tego roku UE i Republika Korei osiągnęły porozumienie w sprawie rozszerzenia wykazu oznaczeń geograficznych (OG) chronionych umową handlową między UE a Republiką Korei. To dodaje 43 nowe produkty UE i 41 z Republiki Korei do listy chronionych oznaczeń geograficznych, w tym Irish Cream, oliwę z oliwek Kalamata i Pecorino Toscano. Umowa chroniła już 163 unijne oznaczenia geograficzne i 63 oznaczenia geograficzne z Republiki Korei. Umowa pomogła również unijnym producentom rolno-spożywczym zwiększyć eksport. Ten silny wzrost eksportu do Republiki Korei w ciągu dziesięciu lat obowiązywania umowy obejmuje:

Eksport wina, który potroił się;

Eksport oliwy z oliwek, który wzrósł ponad dwukrotnie;

Eksport serów, który zwiększył się sześciokrotnie.

Korzyści dla firm unijnych, dużych i małych

Chociaż umowa między UE a Republiką Korei przyczyniła się do ogólnego wzrostu handlu dwustronnego, koncentruje się on nadal w sektorach takich jak maszyny, sprzęt transportowy i chemikalia. Odpowiadają one łącznie za trzy czwarte importu UE z Republiki Korei i dwie trzecie eksportu UE do tego kraju. Niemniej jednak niektóre mniejsze sektory wykazały szczególnie imponujący wzrost:

Eksport obuwia i czapek wzrósł pięciokrotnie.

Eksport tekstyliów wzrósł ponad dwukrotnie.

Eksport drewna potroił się.

Historie firm

Umowa handlowa zniosła cła na samochody importowane do Republiki Korei z UE. Zniesienie ceł importowych i skuteczne zmniejszenie barier technicznych w handlu przyniosło korzyści sektorowi motoryzacyjnemu. Przykładem jest niemiecka firma Mercedes-Benz, której eksport do Republiki Korei wzrósł z 16 tys. aut w 2010 roku do ponad 75 tys. aut w 2020 roku.

Le Cellier jest importerem win francuskich i włoskich w Republice Korei. Dzięki zniesieniu ceł w ramach umowy handlowej między UE a Republiką Korei wina europejskie stały się bardziej konkurencyjne cenowo, co spowodowało wzrost popytu. Według Business France Korea w latach 2019 i 2020 eksport francuskich win do Republiki Korei wzrósł wolumenowo o 26%.

Maersk to duńska zintegrowana firma żeglugowa, która jest największym operatorem linii i statków kontenerowych na świecie. Umowa handlowa umożliwiła Republice Korei i UE łatwiejszy handel, a Maersk wspiera ten wzrost swoimi usługami logistycznymi. W 2021 r. Maersk spodziewa się, że poziom towarów przewożonych kontenerami między UE a Republiką Korei będzie o 40% wyższy w porównaniu z 2011 r.

Obrona praw pracowników

Republika Korei ratyfikowała trzy podstawowe konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), zmieniła swoje ustawodawstwo i przyjęła wytyczne mające na celu dostosowanie ustawodawstwa związkowego do zasad MOP. Republika Korei pracuje również nad ratyfikacją czwartej zaległej konwencji podstawowej w sprawie zniesienia pracy przymusowej. UE z zadowoleniem przyjmuje te działania, które świadczą o zaangażowaniu Republiki Korei w postanowienia umowy dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji

Relacje handlowe pomiędzy UE a Korea

Komitet handlowy z kwietnia 2021

Fakty o umowie handlowej UE-Korea

 

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Agencja Reklamowa Olsztyn | Studio Reklamy | Agencja Marketingowa | Reklama Olsztyn

Agencja Reklamowa z Olsztyna oferuje profesjonalne usługi reklamowe dla firm z Olsztyna, jak i ca...
Polska - Olsztyn 2021-09-20 Dodał: Sebastian Wieczorek Media i reklama Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Produkcja mebli, Produkcja pozostałych maszyn, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Work trousers Jordan

Composition of the material 65% polyester 35% cotton, weight 280. Reinforced knees with the possi...
Polska - WĘGRÓW 2021-09-15 Dodał: Paula Zdunek Media i reklama, Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert