Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKujawsko-Pomorskie atrakcyjne inwestycyjnie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Wiśniewska | 2017-01-19 11:34:45
atrakcyjność inwestycyjna, region, kujawsko-pomorskie

Podniesienie dostępności transportowej na tle innych regionów w przeciągu ostatnich trzech lat, a także poprawa pozycji województwa w zakresie infrastruktury społecznej i bezpieczeństwa powszechnego.

Magazyny firmy Rossmann w Grudziądzu, fot. Daniel Pach

Na te elementy w kontekście Kujawsko-Pomorskiego zwrócili uwagę autorzy raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”. Opracowanie przygotowane zostało przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Konrada Adenauera.

 

Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych w województwie kujawsko-pomorskim jest podregion bydgosko-toruński. Zajmuje on wysokie miejsca we wszystkich ujęciach branżowych – przemyśle, usługach i działalności zaawansowanych technologii. Wyróżnia się między innymi dostępnością wykfalifikowanych kadr, obecnością renomowanych uczelni, wysoką dostępnością komunikacyjną oraz dobrze rozwiniętym sektorem otoczenia biznesu. Może także pochwalić się niskim bezrobociem (6,5%), dużą liczbą ludności (prawie 800 tys.) oraz znaczącą liczba studentów (75 na 1000 mieszkańców).

 

Województwo kujawsko-pomorskie według raportu zajmuje 9 pozycję w kraju. W ujęciu branżowym jest najbardziej atrakcyjne do lokalizowania na swoim obszarze działalności przemysłowej – pod tym względem zajmuje 7 pozycję. Nasz region jest również atrakcyjny do lokalizowania na nim działalności usługowej, nieco słabiej wygląda obszar inwestycji z branży high-tech, choć i w tym przypadku zajmuje nienajgorsze 10 miejsce w kraju.

 

W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem 81 inwestorów zagranicznych ulokowano inwestycje o wartości minimum 1 mln USD. Najwięcej inwestorów specjalizuje się w obszarze branży maszynowo-metalowej (14, m. in. ThyssenKrupp, Lafarge, Riello, Wienerberger), wytwarzania wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (13, m. in. Prettl, Hellenic Bottling Company) oraz elektroniki i elektryki (10, m. in. Jabil, SLX, Tyco Electronics). Branża metalowo-maszynowa oraz elektroniki i elektryki wiążą się z obszarami zidentyfikowanymi jako inteligentne specjalizacje województwa.

 

Tegoroczny raport jest już dwunastym z kolei przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, którego tematem jest regionalne zróżnicowanie atrakcyjności inwestycyjnej Polski dla inwestorów zagranicznych. Cały raport znajduje się tutaj.

 

 

Źródło: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

 

Inne raporty potwierdzające atrakcyjność inwestycyjną Kujaw i Pomorza: tutaj.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tworzenie treści na stronę internetową - Pomoc w zdobyciu pracownika

Witam, zajmujemy się tworzenie treści na strony zajmujące się pomocą w pozyskaniu pracownika z ...
Polska - Sokola 2020-11-27 Dodał: Łukasz Tomaszczyk IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Hurtownia opakowań - Materiały opakowaniowe - Hurt i Detal

Hurtownia opakowań z bardzo bogatą ofertą produktową. Produkty wysyłamy do krajów europejskich. P...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert