Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKujawsko-Pomorskie atrakcyjne inwestycyjnie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Wiśniewska | 2017-01-19 11:34:45
atrakcyjność inwestycyjna, region, kujawsko-pomorskie

Podniesienie dostępności transportowej na tle innych regionów w przeciągu ostatnich trzech lat, a także poprawa pozycji województwa w zakresie infrastruktury społecznej i bezpieczeństwa powszechnego.

Magazyny firmy Rossmann w Grudziądzu, fot. Daniel Pach

Na te elementy w kontekście Kujawsko-Pomorskiego zwrócili uwagę autorzy raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”. Opracowanie przygotowane zostało przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Konrada Adenauera.

 

Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych w województwie kujawsko-pomorskim jest podregion bydgosko-toruński. Zajmuje on wysokie miejsca we wszystkich ujęciach branżowych – przemyśle, usługach i działalności zaawansowanych technologii. Wyróżnia się między innymi dostępnością wykfalifikowanych kadr, obecnością renomowanych uczelni, wysoką dostępnością komunikacyjną oraz dobrze rozwiniętym sektorem otoczenia biznesu. Może także pochwalić się niskim bezrobociem (6,5%), dużą liczbą ludności (prawie 800 tys.) oraz znaczącą liczba studentów (75 na 1000 mieszkańców).

 

Województwo kujawsko-pomorskie według raportu zajmuje 9 pozycję w kraju. W ujęciu branżowym jest najbardziej atrakcyjne do lokalizowania na swoim obszarze działalności przemysłowej – pod tym względem zajmuje 7 pozycję. Nasz region jest również atrakcyjny do lokalizowania na nim działalności usługowej, nieco słabiej wygląda obszar inwestycji z branży high-tech, choć i w tym przypadku zajmuje nienajgorsze 10 miejsce w kraju.

 

W ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem 81 inwestorów zagranicznych ulokowano inwestycje o wartości minimum 1 mln USD. Najwięcej inwestorów specjalizuje się w obszarze branży maszynowo-metalowej (14, m. in. ThyssenKrupp, Lafarge, Riello, Wienerberger), wytwarzania wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (13, m. in. Prettl, Hellenic Bottling Company) oraz elektroniki i elektryki (10, m. in. Jabil, SLX, Tyco Electronics). Branża metalowo-maszynowa oraz elektroniki i elektryki wiążą się z obszarami zidentyfikowanymi jako inteligentne specjalizacje województwa.

 

Tegoroczny raport jest już dwunastym z kolei przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, którego tematem jest regionalne zróżnicowanie atrakcyjności inwestycyjnej Polski dla inwestorów zagranicznych. Cały raport znajduje się tutaj.

 

 

Źródło: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

 

Inne raporty potwierdzające atrakcyjność inwestycyjną Kujaw i Pomorza: tutaj.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert