Bydgoski Klaster Przemysłowy powstał w 2006 roku, skupiając firmy z branży narzędziowej, przetwórstwa tworzyw polimerowych i recyklingu, a także szereg instytucji okołobiznesowych, w tym uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe. Większość firm działających w branży przetwórczej i narzędziowej to małe i średnie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze oferują wysokiej jakości formy wtryskowe i inne narzędzia do przetwórstwa, jak również zajmują się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych dla szeregu branż, m.in. AGD, spożywczej, medycznej, farmaceutycznej, samochodowej, kosmetycznej i opakowaniowej.
Członkowie Bydgoskiego Klastra Przemysłowego tworzą łańcuch dostawców – posiadają w ofercie zarówno tworzywa polimerowe, jak i dodatki do tworzyw. Wytwarzają pełen asortyment narzędzi do przetwórstwa tworzyw: formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, głowice wytłaczarskie, formy do przetwórstwa gumy, jak i narzędzia do obróbki metali: wykrojniki i tłoczniki, matryce kuzienne. Przetwórcy produkują szeroką gamę wyrobów metodami wtryskiwania, wytłaczania i rozdmuchiwania.
Misją Bydgoskiego Klastra Przemysłowego jest rozwój skutecznej i dynamicznej organizacji, współtworzącej korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorstw, integrującej środowisko przetwórców i narzędziowców, reprezentującej ich interesów na zewnątrz, jak również stworzenie sieci powiązań biznesowych ułatwiających funkcjonowanie firm, dostęp do kadr, rozwój technologiczny i zwiększenie innowacyjności produkcji.
W październiku 2016 roku Bydgoski Klaster Przemysłowy uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK), który jest przyznawany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Krajowy Klaster Kluczowy to „klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki krajowej i dużej konkurencyjności międzynarodowej”. KKK identyfikowane są na poziomie krajowym na podstawie analizy sześciu kluczowych obszarów funkcjonowania klastrów: zasobów ludzkich i organizacyjnych, zasobów finansowych i infrastrukturalnych, potencjału gospodarczego, tworzenia i transferu wiedzy, działań na rzecz polityk publicznych oraz orientacji na klienta. Status nadawany jest co trzy lata i każdy klaster może ubiegać się o ponowną certyfikację. Bydgoski Klaster przeszedł pomyślnie recertyfikację i przedłużył status KKK do 2022 roku.
Ważnym momentem w historii Klastra był kwiecień 2019 roku, kiedy Bydgoski Klaster Przemysłowy otrzymał Certyfikat Silver Label przyznany przez Europejski Sekretariat Analizy Klastrów (ESCA). ESCA promuje doskonałość zarządzania klastrami poprzez przeprowadzanie benchmarkingu klastrów i przyznawanie im certyfikatów — brązowego, srebrnego lub złotego. Uzyskanie Certyfikatu Silver Label poprzedzone było dwukrotnym otrzymaniem Certyfikatu Bronze Label w poprzednich latach.
Istotny element działalności Klastra stanowi współpraca międzynarodowa. Bydgoski Klaster Przemysłowy jest członkiem sieci MERGEurope, European Lightweight Cluster Alliance (ELCA), a także partnerem szeregu projektów międzynarodowych, w tym Better Factory (H2020), AMULET (H2020), ELCA (COSME), TIREC (Eureka) oraz Inmoldnet. Projekty te skoncentrowane są głównie na prowadzeniu prac B+R, wdrażaniu idei Industry 4.0 oraz Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Działalność międzynarodowa jest ściśle połączona z promocją Członków Klastra. Jest ona prowadzona poprzez udział w licznych targach, misjach gospodarczych oraz wizytach studyjnych.
Okazją do bliższego poznania branży i jej specyfiki są również organizowane przez Klaster wspólnie z Targami w Krakowie Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM, które odbywają się wiosną każdego roku, począwszy od roku 2017, przyciągając liczne grono wystawców i uczestników. Podczas wydarzenia istnieje możliwość zwiedzania stoisk branżowych firm, uczestnictwo w konferencji branżowej oraz giełdzie kooperacyjnej. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie http://www.innoform.pl.
Klaster prowadzi także działalność w zakresie promocji i wspierania kształcenia technicznego. Prowadzona jest ona na każdym szczeblu kształcenia – począwszy od przedszkoli, na doktoratach wdrożeniowych kończąc. Organizowane są m.in. wizyty uczniów w firmach, spotkania dla doradców zawodowych, zorganizowane zostały także studia dualne na jedynym w kraju kierunku Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych i wiele innych.
Źródło: Bydgoski Klaster Przemysłowy