Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKujawsko-pomorskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-02-02 15:16:20
kujawsko-pomorskie, toruń, bydgoszcz, ludność

Województwo kujawsko-pomorskie leży w środkowej części Polski, po obu brzegach Wisły. Jest jednym z pięciu polskich regionów, które nie graniczą z innymi państwami. Do odwiedzenia regionu zaprasza Keanu Reeves, gwiazda światowego kina.

Drwęca w okolicach Brodnicy fot. DANIEL PACHDrwęca w okolicy Brodnicy

Kujawsko-pomorskie otoczone jest województwami: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i pomorskim.

Zajmuje powierzchnię 18 tysięcy km kw., a zamieszkiwane jest przez około 2 mln ludzi. Zarówno pod względem wielkości, jak też liczby mieszkańców, plasuje się na dziesiątym miejscu w kraju.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Kujawsko-pomorskie powstało z połączenia istniejących od połowy 1975 r. województw bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, z wyłączeniem niewielkich części dwóch pierwszych. Ma dwie stolice – Bydgoszcz, zamieszkiwana przez 359 tysięcy ludzi, jest siedzibą terenowej administracji rządowej, czyli wojewody, a Toruń, z 203 tysiącami mieszkańców – władz samorządowych regionu, czyli sejmiku i zarządu województwa. Poza tymi ośrodkami główne miasta to Włocławek (114 tysięcy mieszkańców), Grudziądz (97,5 tysiąca) i Inowrocław (78 tysięcy). Na terenach miejskich mieszka ponad 60 proc. ludzi.

Województwo to dzieli się na dziewiętnaście powiatów, cztery miasta na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz) i sto czterdzieści cztery gminy.

 

Keanu Reeves zaprasza na Kujawy 

 

Do odwiedzenia regionu zaprasza Keanu Reeves, gwiazda światowego kina. Kanadyjski aktor uczestniczył w pięciu spotach promocyjnych zrealizowanych na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego. Kujawy i Pomorze kuszą bogatą ofertą turystyczną. Znajdą tu coś dla siebie zarówno zainteresowani zabytkami i pięknem architektury, miłośnicy sztuki, jak i amatorzy wypoczynku na łonie przyrody.

O aktualnych i planowanych przedsięwzięciach kulturalnych w regionie informuje prowadzony przez samorząd województwa portal „Menu Kulturalne”. Osoby odwiedzające stronę znajdą tu m.in. wykaz cyklicznych wydarzeń, które mają miejsce na Kujawach i Pomorzu, jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Bydgoski Festiwal Operowy i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

 

Młodzi zdolni

 

Potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowią dwadzieścia dwie uczelnie, w tym siedemnaście niepublicznych. Rozwój współpracy pomiędzy sektorem naukowo-badawczym a gospodarką oraz poprawa zdolności naukowo-badawczych wyższych uczelni to priorytety samorządu województwa. Wyzwaniem dla regionalnych uczelni jest również dostosowanie ich programu nauczania do potrzeb rynku pracy. Potencjał należy natomiast dostrzec w skłonności przedsiębiorców do podejmowania działań innowacyjnych.

Głównymi ośrodkami akademickimi są obydwie stolice Kujawsko-Pomorskiego. W Toruniu na studentów czeka Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a także Wyższa Szkoła Bankowa, Toruńska Szkoła Wyższa oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Mają tu także swe siedziby placówki Polskiej Akademii Nauk: Pracownia Astrofizyki Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika, Zakład Geomorfologii i Hydrologii Niżu Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego, a także Pracownia Zagospodarowania Turystycznego Instytutu Turystyki, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów, Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Metalchem.

W Bydgoszczy działa natomiast m.in. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Akademia Muzyczna, Collegium Medicum UMK, Wyższa Szkoła Służb Lotniczych czy Wyższa Szkoła Gospodarki. Ponadto działalność prowadzą: Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Instytut Wdrożeń Technicznych, Instytut Ziemniaka oraz Oddział Instytutu Weterynarii. We Włocławku z kolei działa m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna. Przy uczelniach są też akademickie inkubatory przedsiębiorczości.

Ważną rolę pełnią rozsiane w regionie placówki działające w strukturze instytutów związanych z rolnictwem. Ponadto własną działalność badawczo-rozwojową prowadzą także niektóre zakłady produkcyjne w województwie. Na takie rozwiązanie zdecydował się Anwil S.A. we Włocławku, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu, Zachem w Bydgoszczy, Telefonia Kabel w Bydgoszczy czy Lucent Technologies w Bydgoszczy.

 

Znani i uznani

 

Z Kujaw i Pomorza pochodzi wiele znanych osób. Najsłynniejszym torunianinem jest Mikołaj Kopernik (http://www.nbportal.pl/wiedza/artykuly/historia-mysli-ekonomicznej/historia_ekonomii_15), który zrewolucjonizował pojęcie ludzkości o Wszechświecie.

Tutaj urodziła się też Elżbieta Zawacka, ps. „Zo”, kurierka Armii Krajowej, jedyna kobieta, która służyła w szeregach cichociemnych i druga Polka w historii awansowana na stopień generała brygady.

Z Torunia pochodzą aktorzy Bogusław Linda, Olga Bołądź i Joanna Koroniewska, prezenter telewizyjny Maciej Dowbor, a także pisarz Janusz Leon Wiśniewski, autor bestsellerowej powieści „Samotność w sieci”. W Bydgoszczy swoje korzenie mają m.in. Jeremi Przybora, współtwórca Kabaretu Starszych Panów, były premier Jan Krzysztof Bielecki oraz aktorki Grażyna Szapołowska i Adrianna Biedrzyńska.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert