Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Tygiel etniczny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-05-21 11:50:00
kujawsko-pomorskie, historia, zabytki

Województwo kujawsko-pomorskie może poszczycić się długą i ciekawą historią Kujaw, Krajny, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej oraz południowych rejonów Pomorza Gdańskiego, określanych współcześnie jako Bory Tucholskie i Kociewie.

To jednocześnie historia różnych grup etnicznych i narodowości zamieszkujących w przeszłości obszar województwa – obok ludności polskiej żyli tu również m.in. Niemcy, Żydzi, Szkoci, Rosjanie i Holendrzy, którzy pozostawili po sobie ślady odnajdywane współcześnie przez historyków, językoznawców i badaczy kultury.

Bogata różnorodność dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu kujawsko-pomorskiego jest wyrazem jego dawnego pogranicznego charakteru – obszar obecnego województwa kujawsko-pomorskiego przedzielony był w średniowieczu granicą między Królestwem Polskim a państwem krzyżackim. Z kolei od końca XVIII w. do 1918 r. terytorium to podzielone było między dwóch zaborców – Prusy i carską Rosję. Dopiero odrodzenie niepodległej Polski w XX wieku przyniosło ze sobą możliwość zintegrowania całego regionu i zatarcia cywilizacyjnych różnic między obszarami należącymi w XIX w. do dwóch bardzo różniących się państw.

Poznaniu przeszłości obszarów wchodzących obecnie w skład województwa kujawsko-pomorskiego służyć mają materiały zebrane na niniejszym portalu. Znalazły się tu przede wszystkim teksty pisane przez zawodowych historyków, którzy w bardzo treściwy sposób starali się przedstawić losy całego regionu w poszczególnych epokach, ukazując je przez pryzmat zachodzących wydarzeń, funkcjonujących podziałów terytorialnych, rozwoju gospodarki, kultury i sztuki, a także zajmujących ciekawostek.

Dużo miejsca poświęcono postaciom, zarówno tym wywodzącym się z regionu, które zasłynęły w szerokim świecie, jak i pochodzącym z zewnątrz, ale szczególnie istotnym dla lokalnych dziejów. Całości dopełniają teksty źródłowe oraz liczne ilustracje – fotografie zabytkowych obiektów, reprodukcje dawnych pocztówek, zdjęć i obrazów przedstawiających miejscowości i osoby z całego regionu. Dobrano je starannie ze zbiorów muzeów, bibliotek i prywatnych kolekcji z obszaru całego województwa, tak by w miarę możliwości ukazać choć w najmniejszym świetle fragmenty losów nawet niewielkich wybranych lokalnych społeczności.

 

Michał Targowski

 

źródło: http://www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl/historia.html





Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Profesjonalna usługa druku i konfekcji odzieży reklamowej i promocyjnej

Bodman to firma z 16 letnim doświadczeniem w zakresie produkcji i dostawy odzieży reklamowej i ga...
Polska - TUCHÓW 2021-04-07 Dodał: Bogusław Maniak Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

Katalogi stron internetowych

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-04 Dodał: Jacek Cukierski Handel Zobacz ofertę

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA wykonuje pomiary rozkładu i stab...
Polska - POZNAŃ 2021-03-14 Dodał: Julia Żarczyńska Biotechnologia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert