Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTygiel etniczny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-05-21 11:50:00
kujawsko-pomorskie, historia, zabytki

Województwo kujawsko-pomorskie może poszczycić się długą i ciekawą historią Kujaw, Krajny, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej oraz południowych rejonów Pomorza Gdańskiego, określanych współcześnie jako Bory Tucholskie i Kociewie.

To jednocześnie historia różnych grup etnicznych i narodowości zamieszkujących w przeszłości obszar województwa – obok ludności polskiej żyli tu również m.in. Niemcy, Żydzi, Szkoci, Rosjanie i Holendrzy, którzy pozostawili po sobie ślady odnajdywane współcześnie przez historyków, językoznawców i badaczy kultury.

Bogata różnorodność dziedzictwa kulturowego i historycznego regionu kujawsko-pomorskiego jest wyrazem jego dawnego pogranicznego charakteru – obszar obecnego województwa kujawsko-pomorskiego przedzielony był w średniowieczu granicą między Królestwem Polskim a państwem krzyżackim. Z kolei od końca XVIII w. do 1918 r. terytorium to podzielone było między dwóch zaborców – Prusy i carską Rosję. Dopiero odrodzenie niepodległej Polski w XX wieku przyniosło ze sobą możliwość zintegrowania całego regionu i zatarcia cywilizacyjnych różnic między obszarami należącymi w XIX w. do dwóch bardzo różniących się państw.

Poznaniu przeszłości obszarów wchodzących obecnie w skład województwa kujawsko-pomorskiego służyć mają materiały zebrane na niniejszym portalu. Znalazły się tu przede wszystkim teksty pisane przez zawodowych historyków, którzy w bardzo treściwy sposób starali się przedstawić losy całego regionu w poszczególnych epokach, ukazując je przez pryzmat zachodzących wydarzeń, funkcjonujących podziałów terytorialnych, rozwoju gospodarki, kultury i sztuki, a także zajmujących ciekawostek.

Dużo miejsca poświęcono postaciom, zarówno tym wywodzącym się z regionu, które zasłynęły w szerokim świecie, jak i pochodzącym z zewnątrz, ale szczególnie istotnym dla lokalnych dziejów. Całości dopełniają teksty źródłowe oraz liczne ilustracje – fotografie zabytkowych obiektów, reprodukcje dawnych pocztówek, zdjęć i obrazów przedstawiających miejscowości i osoby z całego regionu. Dobrano je starannie ze zbiorów muzeów, bibliotek i prywatnych kolekcji z obszaru całego województwa, tak by w miarę możliwości ukazać choć w najmniejszym świetle fragmenty losów nawet niewielkich wybranych lokalnych społeczności.

 

Michał Targowski

 

źródło: http://www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl/historia.html

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert