Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuToruń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-02-02 15:15:30
kujawsko-pomorskie, toruń, historia, kultura

Znakiem rozpoznawczym Torunia są pierniki i zabytkowa gotycka zabudowa.

Spośród dwustu gotyckich lub noszących ślady gotyku mieszczańskich kamienic najsłynniejszą jest ta, w której w 1473 roku urodził się i spędził pierwsze siedem lat życia Mikołaj Kopernik. W centrum starówki stoi zbudowany w XIII i XIV wieku ratusz. Budowla uznawana za jeden z najciekawszych przykładów gotyckiej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Nad dachami Starego Miasta góruje katedra świętych Janów. W tutejszej kaplicy Zaśnięcia Marii Panny nadal stoi gotycka chrzcielnica, w której ochrzczono Mikołaja Kopernika. W 1500 roku na wieży kościoła umieszczono potężny dzwon Tuba Dei. Ponoć dotknięcie lewą ręką miejsca, gdzie uderza serce dzwonu, przynosi szczęście. Toruńska starówka wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Warto zobaczyć też Twierdzę Toruń wybudowaną przez wojsko pruskie na przełomie XIX i XX wieku. W jej skład wchodziło piętnaście fortów, ponad osiemdziesiąt schronów i czterdzieści baterii artyleryjskich; wszystko połączone było drogami, siecią telegraficzną i telefoniczną. Fort IV zapewnia przewodników gotowych do oprowadzania turystów, do dyspozycji gości są schronisko i restauracja. W Toruniu zachowały się także ruiny zamku krzyżackiego. Przypominają o panowaniu rycerzy-zakonników nad częścią Pomorza. Budowę warowni, która trwała dwieście lat, rozpoczęto w XIII wieku.

Twierdzę krzyżacką z przełomu trzynastego i czternastego stulecia można podziwiać także w Golubiu-Dobrzyniu. Na początku XVII wieku, po odbiciu przez polskiego króla Zygmunta III, jej mury przeszły gruntowną metamorfozę. To za sprawą królewny Anny Wazówny, która przebudowała warownię w renesansową rezydencję. Do dziś pilnuje swoich włości i jako zjawa w bieli pojawia się w krużgankach. Obok powstały piękne ogrody w stylu włoskim, w których po raz pierwszy w Polsce wyhodowano tytoń – wówczas jeszcze tylko roślinę ozdobną.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert