Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Atrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-02-02 16:05:34
kujawsko-pomorskie, turystyka, przyroda

Na Kujawach i Pomorzu znajduje się wiele zakątków przyrody. Położone na północnym zachodzie województwa Bory Tucholskie to drugi, po Puszczy Białowieskiej, największy zespół leśny w Polsce. Region ten to kraina dziewięciuset jezior.

Czterdzieści jezior ma powierzchnię większą niż kilometr kwadratowy. Największe są Wdzydze i Charzykowskie. Większe jeziora to wymarzone miejsce dla żeglarzy, a meandry rzek Wdy i Brdy to raj dla fanów turystyki kajakowej. Część lasów objęta jest ochroną jako Park Narodowy Bory Tucholskie.

W północno-wschodniej części województwa rozciąga się z kolei Pojezierze Brodnickie. To ponad sto sporych jezior, lasy, malownicze pagórki i czyste powietrze. Przez pojezierze płynie rzeka Drwęca, w której można spotkać pstrąga czy szlachetnego łososia. Szczególnie atrakcyjny jest jej przełom na odcinku między Nowym Miastem Lubawskim a ujściem rzeki Brynicy – rzeka płynie tu w głębokiej dolinie. Jej górny odcinek to natomiast ostoja dzikiego ptactwa.

Przez teren województwa prowadzi Wiślana Trasa Rowerowa, licząca 238 km na lewym brzegu rzeki i 212 km na prawym. Przebiega przez tereny objęte programem Natura 2000, po drodze można więc podziwiać wiele gatunków roślin i zwierząt. Na szlaku znajdują się też największe miasta regionu Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz, a także Chełmno i Świecie. Szlak łączy się z innymi trasami rowerowymi, prowadzi w pobliżu stacji kolejowych. Uruchomiona została specjalna strona internetowa poświęcona trasie, z której można pobrać przewodnik i aplikację na telefony komórkowe.

Województwo kujawsko-pomorskie ma potencjał do rozwoju „turystyki zdrowotnej”. To tu znajdują się słynne uzdrowiska Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój.

Szczególny potencjał dla rozwoju turystyki zdrowotnej – oprócz już funkcjonujących uzdrowisk – ma północna część województwa. Chodzi o tereny Geotermii Grudziądz – kompleksu tężni i basenów z ciepłą wodą solankową – oraz Borów Tucholskich i Krajna (powiaty świecki, tucholski i sępoleński), wyróżniających się walorami przyrodniczymi. Tu wskazuje się szczególnie na potencjał Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.

Władze województwa kujawsko-pomorskiego zauważają przy tym, że istotną dziedziną o rosnącym potencjalne są usługi i produkty adresowane do osób w starszym wieku.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

W województwie kujawsko-pomorskim powstał niedawno Klaster Turystyki Zdrowotnej. To inicjatywa, w ramach której pacjent zagraniczny decydujący się na leczenie w regionie, może liczyć na kompleksową obsługę zarówno w zakresie medycznym, jak i transportowym oraz hotelowym i rekreacyjnym. Przedsięwzięcie ma przyciągnąć zagranicznych pacjentów do korzystania z usług medyczno-uzdrowiskowych w regionie. W skład konsorcjum wszedł Port Lotniczy Bydgoszcz oraz m.in. jednostki służby zdrowia.






Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert